معرفی کتاب الفبای پژوهشهای درسی

کتاب «الفبای پژوهشهای درسی» به قلم یکی از همکاران بازنشسته ی منطقه هشت آموزش و پرورش تهران نگارش یافته و توسط انتشارات هنرسرای اندیشه در پاییز 1392 چاپ گردیده است.

این اثر در سه بخش شامل:بخش اول-روش انجام تحقیق؛ بخش دوم-روش تدوین تحقیق؛بخش سوم-ارائه تحقیق بصورت شفاهی و کنفرانس در کلاس؛ تدوین یافته است.

در مقدمه کتاب می خوانیم:

در مدت 27 سال تدریس در مقاطع گوناگون به تجربه دریافته ام که امر تحقیق برای اکثر دانش آموزان و حتی دانشجویان با کپی برداری اشتباه گرفته شده است. در گفتگو با دانش آموزان و دانشجویان به این نکته پی بردم که درصد بسیار کمی از آنها از تحقیقاتی که انجام می دهند؛ مطلبی می آموزند چرا که برای انجام تحقیق خود از ابتدا هیچ طرحی ندارند و هیچ سوال و نظری مطرح نمی نمایند و انجام تحقیق صرفاً به منظور کسب یک یا دو نمره برای کار عملی می باشد.

از سوی دیگر معلمان و اساتید به دلایل گوناگون از جمله حجم زیاد کتب آموزشی و مشغولیت بسیار در زمینه طرح سوال و امتحان و پرسش های کتبی و شفاهی فرصت کافی برای مطالعه و تصحیح تحقیق دانش آموزان و دانشجویان و نیز راهنمایی کامل آنان در طی انجام تحقیق را ندارند. در اکثر مدارس نیز روش تحقیق به دانش آموزان تدریس نمی شود. این امر سبب گشته تا دانش آموزان با الفبای تحقیق آشنا نشوند لذا فعالیت هایی را با عنوان تحقیق انجام می دهند؛ بدون آنکه روش صحیحی را بکار گرفته باشند لذا بسیاری از تحقیقات دانش آموزان ویژگیهای تحقیق علمی را ندارد....

کتاب حاضر به فراگیران کمک می نماید تا پژوهشها و کنفرانس های خود را قدم به قدم انجام دهند بدون آنکه دجار سردرگمی شوند.

این کتاب همچنین به دبیران محترم کمک می نماید تا هدایت تحقیق دانش آموزی را طبق مراحل ذکر شده هرچه آسانتر انجام داده و تحقیق را برای دانش آموزان جذاب و پربار نمایند.

/ 2 نظر / 16 بازدید
llini

hi,what,s her or his name.s of writer?forgot write it

llini

سلام منظورمن نویسنده کتاب الفبای پژوهشهای درسی کیست؟نه نویسنده وبلاگ روکه می شناسم.