کارشناس پژوهش
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      میعادگاه پژوهشگران منطقه هشت ()
آشنایی با مجلات علمی نویسنده: کارشناس پژوهش - ٢٤ بهمن ۱۳٩٠

رتبه بندی رایج مجلات علمی در ایران طبق توافق وزارت علوم و وزارت بهداشت اینگونه است:

1) مجلات بدون رتبه علمی: این مجلات اگرچه مجلات علمی محسوب می شوند اما به چند دلیل ممکن است که رتبه ای دریافت نکرده باشند . اهم دلایل برای بدون رتبه ماندن آنها نو بودن ( عدم بررسی آنها توسط این دو وزارتخانه ) ، نداشتن هیئت تحریریه قوی و یا ضعیف بودن سطح علمی مقالات می باشد.

2) مجلات علمی - ترویجی : اینها مجله هایی هستند که مقاله های آنها به زبانی نسبتاَ کمتر علمی ، دانش وراههای بهره وری از آن را بین گروه کثیری که به حرفه ای مشخص اشتغال دارند رواج می دهد . گرچه این مقاله ها از محتوای علمی برخوردارند ، ولی محتوای علمی آنها به زبانی نسبتاً ساده و عاری از اصطلاحات علمی بر روی کاغذ آورده می شود تا استفاده از آن برای تعداد بسیار زیادی از افراد میسر باشد. البته در این دسته از مجلات ، برخی مواقع مقالاتی با محتوای موضوعی کاملاً تخصصی نوشته می شود. به همین دلیل برخی مواقع کشیدن خطی روشن بین این مجلات و مجلات علمی - پژوهشی امکانپذیر نمی باشد ولی در این مجلات مقالات ترجمه ای نیز چاپ می گردد که در به ندرت در مجلات علمی - پژوهشی شاهد هستیم.

3) مجلات علمی - پژوهشی :‌این دسته از مجلات نتایج پژوهشهای نظری و بنیادی را گزارش می کنند . ویژگی اصلی این مجله ها ارائه گزارش های تحقیقاتی است که برای تهیه آنها از روش های علمی مورد قبول جامعه علمی خاص استفاده می شود و به زبان علمی همان جامعه نوشته می شوند . از نظر خوانندگان ، این نوع  مجلات مخاطبان اندکی دارند که البته به دلیل سطح تخصصی مقالات می باشد .

4) مجلات ISI : موسسه اطلاعات علمی ، سازمان بزرگی در کشور آمریکا می باشد که به کارهای مختلفی در زمینه اطلاعات و پردازش و ارائه آن اشتغال دارد . این پایگاه علمی ، مجلاتی را که بطور منظم منتشر می شوند ، دارای هیئت تحریریه معتبر بین المللی هستند و مقالات آنها به داوری سپرده می شود از بین ده ها هزار مجله ، مشخص و اطلاعات کتابشناختی آنها را منتشر میکند . بدین ترتیب از آنجا که گزینش این مجلات در سطح بین المللی صورت می گیرد ، رقابت زیادی میان مجلات علمی برای قرار گرفتن در این پایگاه صورت می گیرد . این دسته از مجلات که عمدتاً به زبان انگلیسی می باشند ، از نظر علمی مقالاتی را می پذیرند که دارای سطح علمی و کیفیت بسیار بالایی باشند.

منبع : کتاب (نگارش مقاله و گزارش و سایر انتشارات علمی / دکتذ زهیر حیاتی و رحیم علیجانی)

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین جلسه اقدام پژوهی انواع پژوهش مطا لب پژوهشی مطا لب پژوهشی مطا لب پژوهشی پژوهش مطا لب پژوهشی مسائل روانشناسی z چکیده های اقدام پژوهی فراخوان اولین همایش تعلیم وتربیت و دانشگاه فرهنگیان - مرداد 93
دوستان من پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش دبیرخانه شورای تحقیقات شهر تهران پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات ایران شبکه رشد سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران موسسه فرهنگی واطلاع رسانی تبیان وزارت آموزش وپرورش اداره کل آموزش وپرورش تهران اداره آموزش وپرورش منطقه 8 تهران اطلاع رسانی همایش ها و سمینارها تقویم کنفرانسها پژوهشسرای دانش آموزی صدرا خانه کتاب سازمان پژوهشهای علمی وصنعتی ایران پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی باشگاه دانش پژوهان جوان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وبلاگ تحقیق و پژوهش در آموزش وپرورش بانک اطلاعات نشریات کشور ايران كنفرانس دانشگاه فرهنگیان پرتال زیگور طراح قالب