کارشناس پژوهش
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      میعادگاه پژوهشگران منطقه هشت ()
مقاله و انواع آن نویسنده: کارشناس پژوهش - ٢٦ دی ۱۳٩٠

مقالات علمی مندرج در مجلات خود بر حسب نوع داده ها و چگونگی تدوین دارای انواع زیر می باشند. البته این تقسیم بندی دارای تداخل فراوان است و گاه تشخیص مرز میان آنها بسیار دشوار است . اما بطور کلی، اساس کار در مقالات علمی ، برهان و منطق است نه تخیل و عاطفه . آشنایی و احاطه لازم نسبت به موضوع مورد بحث ، دقت در پژوهش ، امانت در نقل قول و گزارش ، صحت عمل در تدوین و تلفیق مطالب ، کوشش در استنتاج درست از لوازم و شرایط مقالات علمی می باشد.

مقاله تحقیقی و پژوهشی

مقاله پژوهشی گزارشی نوشته و چاپ شده از نتایج یک پژوهش بدیع است و معمولاً در برگیرنده نتایج پژوهشی مهم و اصیل یا رهیافتی نو به موضوعی تثبیت شده است . برای اینکه به خوبی بتوان « مقاله پژوهشی» را تعریف کرد، باید تعریفی از ساز و کاری که یک مقاله پژوهشی تولید می شود داشته باشیم . مقاله پژوهشی از اثر علمی اولیه سرچشمه می گیرد . یک اثر علمی اولیه می بایست نخستین بیان عمل باشد. معمول است که نخستین عمل در یک ارائه شفاهی در یک نشست علمی صورت می گیرد و همچنین بگونه ای باشد که برای همتایان مولف اثر قابل درک و فهم باشد . بنابراین اطلاعات کافی باید ارائه شود تا استفاده کنندگان بالقوه بتوانند:1) مشاهدات را برآورد کنند، 2) تجربیات را تکرار کنند، 3) فرایندهای فکری را ارزیابی کنند.

این نوع مقاله بدلیل آنکه یافته های پژوهش انجام یافته را منعکس می کند، « گزارش تحقیق » نیز خوانده می شود.

مقاله تحلیلی

مقاله ای است که مولف با استفاده از از منابع تحقیقاتی پیشین ، نظریه خاصی را در حوزه کار خود مطرح می کند . در این گونه مقاله ها ، معمولاً مولف نظریه ای نوین مطرح می کند . ممکن است نویسنده با نگرشی انتقادی به بحث درباره نظریه های پیشین بپردازد. در این صورت، مولف نظریه های موجود را مورد تحلیل قرار می دهد و با استدلال و بهره گیری از شواهد ، برتری نظریه ای را بر نظریه های دیگر نشان می دهد.

برای آشنایی با مقالات دیگر به ادامه مطلب مراجعه نمایید


مقاله مروری

در مقالات مروری ،نتایج ارائه شده در نوشتارهای علمی درباره موضوعی خاص جمع بندی و ارزیابی می شود. این نوع مقاله ممکن است هر چیزی را مورد بررسی قرار دهد ، به گونه ای طراحی می شود تا اطلاعاتی را که قبلاً چاپ شده اند خلاصه ، تحلیل، و ارزیابی کند. در این گونه مقالات به ندرت یافته ای تجربی و جدید گزارش می شود . مقالات مروری روایی کاملاً مشخص دارند ً معمولاً انتقادی اند و باید تفسیرهای نظری و نوظهوری ارائه دهند . در آنها معمولاً توضیحات تجربی داده نمی شود ، ولی در مواردی ویژه ( مثلاً وقتی روشی یا فنی مرکز توجه باشد ) روش های تجربی منظور می شود . نقش مهم مقالات مروری راهنمایی به نوشتارهای علمی اصیل است . به همین دلیل دقیق وکامل بودن استنادهای ارائه شده امری ضروری است. تاکید می شود که مقالات مروری باید تجزیه وتحلیل انتقادی نوشتارهای علمی باشند . اگر مقاله مروری طولانی باشد ، ارائه خلاصه ای از نکات اصلی در پایان مقاله ضرورت پیدا می کند.

 اگرچه اکثر و یا همه اطلاعات فراهم آمده در مقاله مروری قبلاً چاپ شده است، اما چاپ مقاله جدید معمولاً مشکلی را بوجود نمی آورد چرا که ماهیت مرور یک اثر معمولاً روشن و پذیرفته شده می باشد. همچنین نباید چنین تصور شود که این مقالات هیچگونه نکات جدیدی را در بر ندارند چرا که بسیار اتفاق می افتد که ایده ها ، الگوها و نظریه های جدید از این نوع مقالات سرچشمه می گیرد. مقاله مروری معمولاً بوسیله نویسنده ای تهیه می شود که با متون نوشته های رشته خود آشناست و به مسئله مورد بررسی نیز احاطه کامل دارد.

مقاله گرد آوری

این نوع مقاله صرفاً به گردآوری انعکاس نظرات متفاوت مندرج در نوشته های مرتبط با موضوعی خاص می پردازد و در واقع کار نویی را عرضه نمی کند . تفاوت آن با مقاله تحلیلی آن است که به ارائه نظر جدیدی منتهی نمی شود و اختلافش با مقاله مروری آن است که الزاماً به سنجش و ارزیابی کلیه آثار پیشین نمی پردازد . در این صورت ، چنین نوشته ای را نمی توان یکی از انواع مستقل مقاله علمی به حساب آورد.

مقاله ترجمه ای

مقاله ترجمه ای ، برگردان سلیس و روان و در عین حال دقیق مقاله ای از زبان بیگانه به زبانی آشنا برای مخاطبان است . در این نوع مقالات ساختار مقاله اصلی حفظ می شود .

مقاله کنفرانس

مقاله ای است که در یک کتاب یا مجله یا به عنوان بخشی از شرح در همکردهای یک سمپوزیوم ، کنگره ملی و بین المللی ، کارگاه آموزشی ، میزگرد و یا از این قبیل به چاپ رسیده است . چنین کنفرانسهایی معمولاً برای ارائه داده های بدیع طراحی نشده اند و لذا ویژگی های انتشارات بدیع را ندارند . ارائه هایی از این قبیل اغلب مروری هستند ، که آثار نسبتاً اخیر را مورد بررسی قرار می دهند . برخی از اطلاعات گزارش شده در کنفرانس ها به شکل گزارش های اولیه هستند که در آنها داده های بدیع و تازه اضافه می شوند ولی علی رغم آن، کیفیت مقالات علمی را ندارند. البته در موارد بسیاری نویسندگان این نوع آثار با تثبیت داده های خود ، آنرا کیفیتی می بخشند که مورد پذیرش مجلات علمی قرار می گیرد.

منبع: کتاب (نگارش مقاله ، گزارش و سایر انتشارات علمی / نویسندگان : دکتر زهیر حیاتی و رحیم علیجانی / نشر چاپار)

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین جلسه اقدام پژوهی انواع پژوهش مطا لب پژوهشی مطا لب پژوهشی مطا لب پژوهشی پژوهش مطا لب پژوهشی مسائل روانشناسی z چکیده های اقدام پژوهی فراخوان اولین همایش تعلیم وتربیت و دانشگاه فرهنگیان - مرداد 93
دوستان من پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش دبیرخانه شورای تحقیقات شهر تهران پژوهشگاه علوم وفناوری اطلاعات ایران شبکه رشد سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران موسسه فرهنگی واطلاع رسانی تبیان وزارت آموزش وپرورش اداره کل آموزش وپرورش تهران اداره آموزش وپرورش منطقه 8 تهران اطلاع رسانی همایش ها و سمینارها تقویم کنفرانسها پژوهشسرای دانش آموزی صدرا خانه کتاب سازمان پژوهشهای علمی وصنعتی ایران پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی باشگاه دانش پژوهان جوان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وبلاگ تحقیق و پژوهش در آموزش وپرورش بانک اطلاعات نشریات کشور ايران كنفرانس دانشگاه فرهنگیان پرتال زیگور طراح قالب